RYSZARD HOROWITZ

NAZYWAM SIĘ...


RYSZARD HOROWITZ polski fotografik i fotograf tworzący w Stanach Zjednoczonych; prekursor komputerowego przetwarzania fotografii; współzałożyciel amerykańskiego Stowarzyszenia Fotografików Reklamowych APA. Ukończył krakowskie Liceum Plastyczne. Studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Od 1959 przebywa w Nowym Jorku w USA. W Stanach Zjednoczonych studiował w Pratt Institute. Pracował dla wielu agencji, m.in. jako dyrektor artystyczny. Od listopada 1967 ma własną agencję fotograficzną. Jego prace są publikowane i wystawiane na całym świecie. 

LIMANOWSKIEGO 20

Moje pierwsze, jakiekolwiek wspomnienie, jest wspomnieniem wojennym. Wszak jako dziecko narodzone przed samym wybuchem wojny i wzrastające w atmosferze wojny, ciągłego zagrożenia, nie znałlem innej rzeczywistości. Moja najdawniejsza pamięć sięga czasów getta, którego wraz z moją rodziną byliśmy więźniami. To bardzo trudne, zwłaszcza, że miałem wtedy zaledwie parę lat. 

Wiem, że w momencie stworzenia getta w 1941 r, zmuszeni byliśmy opuścić nasze mieszkanie 

na ulicy Wawrzyńca 31b na Kazimierzu, na którym się urodziłem w maju 1939 r. i przenieść się do

dziadków Horowitzów na ul. Limanowskiego 20. Mieszkaliśmy tam aż do likwidacji getta w 1943 r. z całą rodziną poza dziadkami Rosnerami, którzy zostali brutalnie zamordowani przez Niemców w pierwszych tygodniach powstania getta.

Co do marzeń w czasie wojny....nie mogę sobie wyobrazić o czym mógł marzyć kilkuletni chłopczyk

 osaczony hitlerowską machiną...WIĘCEJ WSPOMNIEŃ...

ZOFIA I TADEUSZ BEDNARSCY

MARIA MŁYNARSKA

MARIA NOWAK

MICHALINA UZNAŃSKA

MIECZYSŁAWA KONIOR

SABINA ZOBOLEWICZ

ZBIGNIEW PALIWODA

STANISLAWA PYSAR

TADEUSZ KUCZ

TADEUSZ SAFJAN

WIESŁAW ŻARDECKI

WŁODZIMIERZ WOLNY

ZBIGNIEW DANISZEWSKI

ZENONA STRÓŻYK STULGIŃSKA

TADEUSZ STULGIŃSKI

MARIAN JĘDO

STANISŁAW JAKUBCZYK

MARIAN ZIELIŃSKI

BARBARA SZAFRUGA-FARYNIARZ