INNA LEKCJA HISTORII

CZYLI MOJE PIERWSZE WOJENNE WSPOMNIENIE

O projekcie

1 września 2009 roku, dokładnie 70 lat po wybuchu II wojny światowej Stowarzyszenie PODGORZE.PL poprosiło świadków historii o dwie opowieści: „Mój pierwszy września 1939” i „Moje wojenne marzenia”. Wydawałoby się proste...

I choć czas mógłby zatrzeć w pamięci obrazy, dźwięki, twarze, zdarzenia. Nic podobnego. Nasi rozmówcy, bohaterzy wystawy te lekcje z historii odrobili bardzo skrupulatnie. Stąd oddajemy Państwa uwadze niezwykłe, świadectwa – opowieści o przerwanej młodości, o utracie spokoju, zerwaniu rodzinnych więzi, dramatach, jakie nam współczesnym wydają się prawie niemożliwe.

Uczestnicy projektu są osobami związanymi z Podgórzem – są lub byli jego mieszkańcami, spędzili tu pewien okres swojego życia lub z Podgórzem związali swoje życie zawodowe. Los rozproszył naszych bohaterów. Pierwszy dzień wojny wielu z nich spędziło w różnych częściach naszego kraju, często nawet nie w Krakowie. Kilku z nich dziś już nie ma wśród nas, a jeden z uczestników podzielił się z nami swoja pamięcią poprzez internet.

Historii podarowane nam przez pamięć opowiadających nie poddawaliśmy weryfikacji. Opowieści sięgają często w głąb wojennej zawieruchy, abyśmy mogli poznać i zrozumieć wydarzenia, które odbiły piętnem na całym życiu naszych bohaterów. Towarzyszą im wspomnienia o marzeniach i pragnieniach snutych w codzienności utkanej strachem okupacji. Każde jest inne, każde wtedy najważniejsze, nie każde się spełniło w rzeczywistości powojennej Polski...

Zapraszamy na spotkanie ze świadkami tamtego, na inną lekcję tamtej historii.


„Inna lekcja historii czyli moje pierwsze wojenne wspomnienie” została realizowana przez Stowarzyszenie PODGORZE.PL w ramach projektu „Warto Pamiętać” koordynowanego przez Małopolski Instytut Kultury.

PODGORZE.PL